Різдво в літургійній поезії Романа Солодкоспівця

Східні літургійні традиції дуже часто пропонують споглядання тайни нашої віри в красивих і в той же час контрастних літературних формах. Роман Солодкоспівець, богослов і візантійський поет VI століття в своєму першому кондаку (поемі для літургійного використання) в якості рефрену повторює слова «нове Немовля, предвічний Бог», у яких виражений сенс здійсненого таїнства: вічний Бог, що існував перед усіма віками, стає новим у новонародженому Дитятку.

Візантійська традиція, що святкує «Різдво Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа», поєднує в іконографії і літургійних текстах святкування Різдва з Великоднем. Різдвяна ікона, на якій зображене немовля, сповите в пеленах і яке лежить в яслах, вже містить в собі прообраз гробниці, в яку Господь – знову сповитий пеленами, але на цей раз похоронними, буде покладений в Страсну П'ятницю, щоб повстати з них у славі на зорі пасхального дня. Таким чином, за допомогою глибоких і яскравих образів літургійні тексти передають таємницю нашого спасіння.

Візантійські літургійні тексти за декілька тижнів до Різдва в чудових тропарях дають передсмак всієї таємниці Воплочення: надію очікування і злидні Печери, ознаку бідності людства, яке приймає Слово Боже, а також цілий ряд фігур і персонажів, які з'являються в літургійних текстах цих днів: пророків Наума, Авакума, Софонію, Егея, Даниїла і трьох юдейських юнаків (Ананія, Місаїл та Азарія). Вифлеєм, майже персоніфікований і пов'язаний з Едемом; радіє Ісая, Богородиця Марія, представлена як «агниця», тобто, яка носить у своєму лоні Христа, Агнця Божого. Нарешті, літургійні тексти двох останніх неділь, які передують Різдву, представляють прабатьків Бога від Адама до Йосифа, тобто довгий ряд фігур, які чекали Христа і які нагадують нам, що ми теж є частиною історії та людства, яке приймає Його в чуванні, але також і в мороці, в сумнівах та в гріху.

У другому зі своїх Кондаків на Різдво Христове, Роман Солодкоспівець оповідає про відвідини Адамом і Євою Печери, у якій лежало новонароджене Богонемовля. Колискова Марії, яку Вона наспівувала Синові, пробуджує Єву від вічного сну, і праматір переконує Адама піти в Печеру, щоб зрозуміти, що це за пісня. У діалозі між Євою та Адамом, віднині пробуджених зі сну, жінка об’являє добру звістку: «Послухай, я, дружина твоя, що стала головною винуватицею падіння смертних, сьогодні знову піднімаюся. Поглянь на чудеса, на ту, що не знає чоловіка, яка зцілила нашу рану плодом Свого лона. Одного разу змій захопив мене зненацька і радів, але, побачивши тепер моїх нащадків, він зникне». Народження Христа від Діви стає зціленням, порятунком для людства, яке зранене гріхом.

І Адам відповідає Єві: «Я пізнаю весну, о жінко, і я прагну до насолод, від яких ми тоді відпали. Я бачу новий, інший рай: Діва несе в Своїй утробі дерево життя, те ж саме священне дерево, яке зберігали херувими, щоб ми до нього не торкалися. Дивлячись, як росте це недоторканне древо, я відчув, моя дружино, життєдайне дихання, яке творить з мене, пороху і бруду нерухомого, живу істоту. Нині, зміцнений Його подихом, бажаю піти туди, де росте плід нашого життя від Благодатної ». Пробудження Адама - це прообраз, який поміщений у пасхальний контекст, в якому праотець буде остаточно приведений в рай. І рай також зазнав змін, він оновлений: «Я бачу новий, інший рай», який є ні що інше, як утроба Діви, Яка носить нове дерево життя.

«Мене переповнює любов, яку Я відчуваю до людини», - відповідає Творець. «О, слуга Моя і Матір, Я не засмучу тебе. Я дам тобі знати все, що Я збираюся робити, і Я поважаю душу твою. О Маріє, Немовля, Якого ти зараз носиш на руках, незабаром побачиш розп'ятим; руки Його будуть пробиті цвяхами за те, що любить Він рід твій. Того, Кого ти харчуєш, інші будуть поїти Його жовчю; Того, Кого ти називаєш життям, повинна будеш побачити висячого на хресті й будеш оплакувати Його смерть. Але обіймеш Мене, коли Я воскресну, о, Благодатна. Все це прийму Я добровільно з любові, яку Я завжди мав і понині маю до людей, Божої любові, яка нічого не просить у людини, крім дозволу спасти її».

Почувши ці слова, Марія візвала: «Плоде серця мого, нехай не торкнуться Тебе нечестиві! Коли Ти виростеш, мій Сину, нехай не побачу я Тебе бездиханним!» Але Господь відповідає: «Не плач, о Матір, про те, чого не знаєш: якщо все це не сповниться, то всі ті, про кого ти молиш Мене, загинуть, о, Благодатна». Бог «не просить нічого у людини, крім дозволу врятувати її».

Це - реальність, єдина реальність, яку ми святкуємо і прославляємо в ці дні відповідно до нашої християнської віри: любов Бога до людей, повністю виявлена в Ісусі Христі. Ми живемо цією реальністю протягом всього нашого християнського життя, ділячись вірою зі світом, глибоко просяклим егоїзмом, зневагою до інших; вірою, яка повинна проповідувати Бога, котрий прощає і любить. Саме через цю любов Він жертвує собою заради інших і не просить нічого, крім можливості врятувати. Він - «нове Немовля, Предвічний Бог».

За матеріалами: sib-catholic.ru

Переклад з російської бр. Якова Шумила, ЧСВВ

Читайте також:

Коментарів: 0

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар