Ювілейна конференція у Львівському музеї історії релігії

23 листопада з нагоди 400-ліття Василіянського Чину св. Йосафата, у музеї історії релігії м. Львова відбулася наукова конференція про реформу монашества 1617 р., її історичний контекст та релігійно-культурне значення. Організатором події стали: Світовий християнський конгрес мирян УГКЦ в Україні та Українська Греко-Католицька спілка ім. Андрея Шептицького. На заході були присутні науковці, ченці василіяни та представники Львівської інтелігенції.

Розпочалась конференція Божественною Літургією у Львівському храмі св. Андрія. Опісля відбулися секційні засідання. На початок, о. Теодозій Янків, ЧСВВ розповів про стан Церкви після прийняття Берестейської унії та передумови реформи василіянського монашества. Далі ієромонах підкреслив вклад митрополита Йосифа Велямина Рутського у виборі стратегії розвитку Церкви через реформу монашества Київської митрополії й особливості функціонування нового Чину.

Наступний доповідач, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ виголосив доповідь на тему: «Внесок василіянських теологів в українську богословську науку». Він зазначив, що метою навчання ченців було зміцнення церковної єдності та проповідь унії. Доповідач поділив діяльність ченців василіян на три етапи. Перший етап стосувався полемічної літератури та видатних василіянських полемістів. Другий період передбачав написання василіянами підручників з богослов’я. Третій же етап у доповіді о. Пантелеймона стосувався студій філософії, риторики та богослов’я, які знаходилися при василіянських монастирях.

У свою чергу, кандидат історичних наук Мар’ян Лозинський поділився здобутками вчених василіян в українській історіографії. Розповідаючи про суспільні й наукові видання, історіографічні розвідки, дописи у вітчизняних та закордонних виданнях, п. Мар’ян розповів про досягнення кількох важливих ченців в українській історіографії. Серед них василіянські отці: Теодосій Галущинський, Атанасій Великий, Михайло Ваврик, Іриней Назарко, Ісидор Патрило та теперішній дослідник о. Порфирій Підручний, ЧСВВ. Говорячи про вклад василіян, доповідач зазначив, що вони вміло поєднували церковну та суспільну історію і діяли не тільки на теренах нашої держави, але й у діаспорі.

Про роль Добромильських василіян у розвитку духовної культури українського народу розповів п. Олег Огірко, доцент кафедри філософії та педагогіки Львівського Національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. Він представив видання ченців, їх співпрацю з художниками, діяльність у школах, семінаріях, їх пошуки та збирання релігійних й народних пісень. Особливо доповідач виокремив вклад митрополита Андрея Шептицького, вихідця з Василіянського Чину, великого мецената культури. Крім того, п. Олег зазначив, що й душпастирська праця отців Василіян спричинювалася до культурного розвитку.

Натомість доктор історичних наук п. Петро Шкарб’юк виголосив доповідь про василіянських прозаїків та поетів. Він зазначив нелегкий обов’язок письмеників василіян, які у своїх творах відстоювали віру, традицію та Церкву. А всіх їх єднала любов до української мови.

Остання доповідь кандидата філософських наук з інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України стосувалася історіософських міркувань щодо реформи василіянського монашества у 1617 році. При цьому доповідач врахував як внутрішній державний контекст, так і загальноєвропейську ситуацію та обставини часу.

Не обійшлося і без художньої частини. Літературно-музичний виступ представив дитячий камерний хор «Софія» з м. Львова та учні Катехитичної школи ім. Блаженної Йосафати Гордашевської при храмі св. Кирила і Методія.

Прес-служба osbm.in.ua

Фото: о. Іпатій Ващищин, ЧСВВ

Читайте також:

Коментарів: 0

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар