Міжнародна наукова конференція про Чин св. Василія Великого: день перший

Архиєрейську Божественну Літургію у соборі св. Юра в Львові на початок конференції очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук із владикою Іринеєм Біликом, каноніком Папської базиліки «Santa Maria Maggiore» та владикою Василієм Тучапцем, екзархом Харківським. У Літургії взяли участь також Протоархимандрит Василіянського чину св. Йосафата о. Генезій Віомар, ЧСВ, Протоігумени з різних країн, ієромонахи та ченці василіяни, священослужителі та доповідачі й учасники конференції.

У своїй гомілії Блаженніший Святослав зазначив: «Сьогодні Господь запрошує наш поглянути глибше в буття Церкви». Торкаючись сьогоднішнього Євангелія, Блаженніший Святослав підкреслив: «Рік, який Ісус благовістив є початком Божого змилування і милосердя». Далі проповідник зосередився на розумінні походженні початку і творіння. «Сьогодні Христова Церква звертає нашу увагу насамперед на Бога-Творця, який дає початок всьому створінню. Сучасна людина гадає, що вона є Богом-Творцем, від якої залежить все: небо і земля, сучасне і майбутнє. Людина вважає себе началом власних дій і історії всього світу. Тоді цей початок, цей рік якого вона є началом, часто є темним, сумним. У ньому бракує надії, а часто і мети. Початок, який сьогодні нам відкриває наш Спаситель, лежить у Ньому. Цей рік, який Він благовістує, є часом Божого милосердя, Божого змилування, не так людської, як Божої дії в історії людини і всього світу».

Що стосується сьогоднішньої конференції Глава УГКЦ вказав, що вона має на меті пізнати глибше історію Церкви і Чину св. Василія Великого, адже «історія Василіянського чину нерозривно пов’язана з історією Київських унійних митрополитів». Блаженніший Святослав побажав, щоб через міжнародну наукову конференцію, присвячену Ювілею ЧСВВ всі присутні стали добрими учнями вчительки історії. На завершення Літургії Генеральний настоятель о. Генезій Віомар, ЧСВВ подякував Блаженнішому Святославу за його присутність та молитву. Завершилось Богослужіння молитвою за Україну "Боже великий, єдиний".

Під час урочистого відкриття організаційний модератор конференції о. Корнилій Яремак, ЧСВВ побажав, щоб ця конференція стала нагодою для подальших досліджень та активізації праці у Василіянському Чині в житті суспільства і Церкви.

Опісля з словами привітаннями звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук. У своєму виступі він заакцентував на події 400-літньої давності у житті Василіянського чину та звернув увагу на глобальний вимір Української Греко-Католицької Церкви, адже «УГКЦ не є церквою Галичини». Говорячи про вклад митрополита Йосифа Велямина Рутського у реформі чернецтва Блаженніший Святослав наголосив: «Не можна говорити про оновлення Церкви без оновлення монашества». Назва «василіяни у світі, знані і незнані». Розповідаючи про потребу пізнання глибших корінь Церкви на прикладі історії ЧСВВ Глава УГКЦ розповів про започаткування разом з ченцями василіянами та викладачами й науковцями Українського католицького університету нових пошуків Київської традиції. «Ми не можемо говорити про історію Київської Унійної Церкви без започаткування дослідження київського чернецтва». Доповідач відзначив промотора «Дослідження джерел Київського християнства» п. Ігора Скочиляса. На завершення Блаженніший Святослав подякував доповідачам й учасникам конференції, промовивши: «бажаю вам глибокого пережиття і віднайдення коріння нашої власної тотожності».

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Львівської обласної адміністрації п. Олег Синютка, який зазначив про відповідальність перед дослідженням історії та закликав словами праведного митрополита Андрея Шептицького: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну».

Далі модератор секції о. Корнилій Яремак, ЧСВВ зачитав лист-привітання від Голови Верховної Ради України п. Андрія Парубія, який підкреслив вклад ченців у духовність та національну самобутність українського народу. Крім того, високопосадовець побажав ченцям василіянам успіхів та наснаги, навчаючись у своїх попередників.

Ще перед конференцією надійшла телеграма-вітання від міністра культури України п. Євгена Нищука, який підкреслив діяльність ченців василіян у справі утвердження духовності на благо українського народу.

Зі словами вітання до присутніх звернувся Протоархимандрит (генеральний настоятель) Василіянського Чину св. Йосафата о. Генезій Віомар, ЧСВВ. Говорячи про реформу монашества митрополитом Йосифом Велямином Рутським, він наголосив на його бажання оновити запал чернечого духу Київської митрополії. Розповідаючи про головні етапи Чину о. Генезій вказав на момент, коли у складних умовах перед ченцями стояло питання «бути чи не бути». Але василіяни вистояли завдяки підтримці Апостольської Столиці та капітул, що були наче соборчиками Унійної Церкви. І вже у ХVІІІ ст. нараховувалося 200 монастирів і близько 1000 ченців аж до першого поділу Польщі. За 400 років до Василіянського Чину упродовж історії належало близько 8000 ченців.

Далі отець Протоархимандрит зосередився на діяльності ченців та викликах, які стоять перед Чином. Зокрема, йшлося про виклик до глибокого й багатогранного інтелектуального вишколу та потреби дати відповіді на сучасні проблеми, виходячи до людей, проповідуючи їм Христову благовість. На завершення о. Генезій висловив заклик до навернення й повернення до первісного задуму натхнення св. Василія, щоб у час святкування 400-літнього ювілею відкритися на майбутнє.

До присутніх звернувся також міський голова Льва п. Андрій Садовий та депутат Верховної Ради УкраїниВолодимирПарасюк.

https://www.youtube.com/watch?v=kv_s55o653Q

У своєму слові Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя о. Йоан Школик, ЧСВВ: подякував усім, які прибули на конференцію й виголосив промову на тему: «Провінція Найсвятішого спасителя у 400-літній ювілей». Він розповів про ідею створення даної провінції, заокеанські місії українських ченців, виокремив видатні постаті в історії Провінції та теперішній її стан. Що стосується 400-літнього ювілею, то о. Йоан зазначив, що він є для того, щоб оцінити і дати відповіді на сьогоднішні питання: «Знати щоб пам’ятати, пам’ятати, щоб наслідувати» - завершив доповідач.

Наступним доповідачем став о. Сотер Шіллер, ЧСВВ з Куритиби (Бразилія), який виголосив доповідь на тему: «Отці василіяни у Бразилії: служіння Католицькій Церкві й українському народові». Він торкнувся постаті о. Сильвестра Кізини, ЧСВВ, першого місіонера, який прибув до Бразилії. Також було окреслено труднощі, історію, сучасний стан та виклики перед ченцями у Бразилії. Варто відзначити, що цього року Бразилійська Провінція оо. Василіян відзначає 120 років від часу прибуття першого ченця на ці землі.

Після перерви на каву з доповіддю «Митрополит Йосиф Велямин Рутський: ідея реформи монашества у Східній Церкві та її реалізація» виступив о. Діонісій Заведюк, ЧСВВ. Доповідь було приготовано доктором церковної історії о. Порфирієм Підручним, ЧСВВ, який через стан здоров’я не зміг прибути на сьогоднішню подію.

До участі у конференції долучився і ректор Українського католицького університету о. д-р. Богдан Прах. У привітанні о. Богдан відзначив академічне співробітництво між Василіянським чином і УКУ та запевним майбутню співпрацю у побажанні, «щоб це минуле стало новим натхненням для нової співпраці». На завершення ректор УКУ подарував Протоархимандриту Василіянського чину о. Генезію Віомару, ЧСВВ та Протоігумені сс. Василіянок на Україні матері Даниїлі Винник книгу про Боронявський монастир ЧСВВ, яка побачила світ у видавництві Католицького університету.

Доповіді продовжив Апостольський візитатор для греко-католиків Білорусі архимандрит Сяргей Гаєк. У своїй темі під назвою «Роль Василіянського чину в історії християнства на білоруських землях» архимандрит Сяргей завдяки історичним фактам і дослідженням висвітлив міжконфесійну ситуацію в історії Церкви, діяльність василіян на цій території та провідних постатей ЧСВВ.

Про служіння Отців Василіян у Сполучених Штатах Америки розповів Протоігумен Американської провінції о. Василій Салковський, ЧСВВ. Він відзначив першого греко-католицького єпископа- василіянина в Америці Сотера Ортинського, першого Протоігумена Максима Марківа, ЧСВВ та інших ченців, що причинилися до розвитку душпастирства та місійної діяльності серед українців. «Нашим завданням є передати Добру Новину на наших парафіях в Америці» - зазначив Протоігумен. Варто сказати, що на сьогодні у Сполучених Штатах трудяться 21 чернець василіянин.

Про святого Василія Великого в українському мистецтві розповів доктор мистецтвознавства п. Олег Сидор зі Львова. Ілюструючи зразки ікон законодавця монашого життя на Сході п. Олег означив особливості різних видів малярського мистецтва і запросив присутніх відвідати Національний музей ім. Митрополита Андрея Шептицького, де знаходяться більшість представлених зразків ікон св. Василія Великого.

Далі відбулась загальна дискусія за участю професорів Леоніда Тимошенка (Дрогобич) та Анджея Гіля (Люблін). Пан Леонід Тимошенко розповів про факт нової унії, яка мала відбутися між Унійною та Православною Церквами в період, коли мав початися Гетьманат. Наприкінці дискутант висловив свою думку про те, що досліджуючи минуле Церкви без віри є неможливим справжні плоди історичної праці. Натомість професор Анджей Гіль зосередився на містицизмі ченців кармелітів. Їхній Чин розглядався як варіант тих монахів, які, на думку митрополита Рутського мали реформувати чернецтво Київської митрополії. Дискутант згадав про невеличке містечко у Литві, яке має назву «Василіяни», а також висловив кілька думок з почутих доповідей.

Після цікавої дискусії було представлено нові академічні видання з історії Василіянського Чину. У вступному слові п. Ігор Скочиляс відзначив радісні феномени в академічному житті України. Йдеться про незалежність наукового середовища України, появу нових науковців у галузі церковної історії та їхніх провідних творів. Завершився перший день конференції у приязній атмосфері товариської вечері.

Бр. Яків Шумило, ЧСВВ

Читайте також:

Коментарів: 0

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар